Små skridt til et sundere liv med mad, måltider og fysisk aktivitet - Vejledning og forklarende tekst til billedmaterialet
Billedmaterialet er tænkt som en hjælp til dig, der som vejleder er i dialog med voksne af anden etnisk baggrund (tyrkisk, pakistansk, arabisk og somalisk), som har type 2-diabetes eller er overvægtige.
25 JUL 2013
Billedmaterialet er tænkt som en hjælp til dig, der som vejleder er i dialog med voksne af anden etnisk baggrund (tyrkisk, pakistansk, arabisk og somalisk), som har type 2-diabetes eller er overvægtige. Billedmaterialet kan hjælpe dig med at anskueliggøre de valg, de står over for i hverdagen og på den måde:
- støtte op om en forandringsproces hen mod et sundere liv med type 2-diabetes og/eller vægttab
- give den enkelte handlekompetencer til forandring med udgangspunkt i hans/hendes baggrund og faktiske vaner
- gøre den enkelte bedre i stand til at vælge/prioritere i forhold til indkøb, tilberedning, mængder og sammensætning af maden på tallerkenen